Dermaterapi

Dermaterapi tedavisinde skin-stamping işlemiyle ciltte gözle görülmeyen mikro kanallar açılır. Bu yöntem sayesinde hazırlanan bitkisel kök hücre destekleyicilerincildin derinlerine kadar iletilmesi amaçlanır. Dermaterapi tedavisi en az lazer peeling, mikro iğne tedavisi, IPL ve CO2 lazer, kimyasal peelingtedavileri kadar başarılıdır. Ciltte meydana gelen güneş lekeleri, çizgi ve kırışıklıklar, büyük gözenekler, cilt sarkmaları, sivilce boşlukları, küçük kesik izleri ve saç dökülmelerinde oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır.
Dermaterapi tedavisinde, klasik enjeksiyondan daha farklı olarak, kök hücrelere daha çok ihtiyaç duyulan cildin üst tabakasına gerekli aktif içerikler yüksek yoğunlukta gönderilebilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Cilde Nasıl Etki Eder?

Roller ya da mezoterapicihazı yardımıyla ciltte gözle görülmeyen mikro kanallar açılır.Kök hücre solüsyonu ve platiniumnano-kolloidjeneratörü içerisindehazırlanan platin nanokolloidbileşiği son derece etkili bir antioksidan olarak ortaya çıkar. Oluşturulan bu bileşiğin,elektroporasyonkullanılarak hücrelere kolay ulaşımı sağlandığında ortaya çıkan etkiler oldukça yüksek düzeydedir.
Kök hücre tedavisini tedavisini (PlateletRichPlasma) tedavisiyle karıştırmamalıdır. Tedavisinde kandan sağlanan plazma cilde daha farklı yollarla uygulanırken, kök hücre tedavisinde, insandaki nöral hücrelerden elde edilen kendi kök hücrelerinano-kolloidleraracılığıyla hücrelere ulaştırılır. Kök hücre ve plazma arasındaki fark, kök hücrelerin iyileştirme potansiyellerinin bulunması ve ”totipotent” hücre (herhangi bir hücreye dönüşme yeteneği) olarak tanımlanıyor olmalarıdır.

NÖRAL KÖK HÜCRE BİLEŞİĞİ

• IGF – İnsülin Büyüme Faktörü
İnsan yaşamı için son derece önemlidir. Temel görevlerivar olan hasarlı hücrelerin onarımı, kemik, sinir vekas dokularının oluşumu olarak sıralanabilir. Hipofiz, kan şekerini ve insüline karşı olan direnci normal seyrine getirerek yaşlanmayı geciktirir.
• FGF –Fibroblast Büyüme Faktörü
Nöroektodermal, Mezenkimal ve endotelyal hücreleri destekleme amacına hizmet için heparinle birleşmiş olan büyüme hormonlarındandır. Laboratuvar ortamında,çeşitliyapıdaki hücrelerinpoliferasyonunasebep olabilir. Osteoblastlar, fibroblastlar, myoblastlar,endotelyal hücreler, nöral hücreler, keratinositler, kondrositler ve diğer bazı hücrelerin büyüme sürecinihızlandırır. Yetişkinlerde görülenvitiligodejenerasyonunuiyileştirme özelliği vardır. Yaraları iyileştirir.
• EGF –Epidermal Büyüme Faktörü
Cilt yaralarını iyileştirme ve güçlü canlandırma işlevi olan bir proteindir. Kırışıkları kapatır ve cildin direncini arttır. Özellikle kozmetik peelingin ardından cildi hızla iyileştirir.
• PDGF –Trombosit Kaynaklı Büyüme Faktörü
DNA sentezini uyarır ve kolajenin proteinle birleşmesini sağlar. Fibroblastlardaönceden programlanmış hücre apoptosisini (ölümünü) geciktirir ve/veya engeller.
• KGF –Keratinosit Büyüme Faktörü
Saç büyümesinde önemli görevi olan bir maddedir. Bu görevinin yanı sıra hücrelerin bağlanmalarında ve çoğalmalarında etkin rol oynar. Yaraların iyileşmesinde etki sahibidir. Epitelyal onarımda görev alır.
• GLUTATION
Hücreleri serbest dolaşımdaki radikallerden korur. Antioksidan özelliği vardır. Güneşe bağlı yaşlanma (dermatoheliosis) karşı oldukça faydalıdır.
• ARGIRELIN
Tam anlamıyla işlevi görür. Kök hücrelerin yapısında bulunur. Birçok ünlü kozmetik firmasının anti-aging ürünlerinin temel içerik maddesidir. Cilt yaşlanmasını geciktirir ve kırışıklıkların derinliğini indirger. Herhangi bir yan etkisi olmaksızın boktoksa alternatif olan bu maddenin yüz kaslarının kırışmasını azaltarak çizgilerin oluşumunu engelleme görevi vardır. Toksisitesibulunmaz ve insan cildi üzerinde tamamen zararsızdır. Kırışıklığa sebep olan kaslardaki kök hücre sinyal programını düzenleyerek cilt esnekliğiniçoğaltır. Katekolamin salgılanmasını düzenleyerek yaşlanmayı geciktirir. Motor sinirlerden kas hücrelerine gönderilen sinyalleri engelleyerek kırışıklıklara yol açan bu hareketlerin kontrol altına alınmasını sağlar. Mikro peptidyapısı sayesinde cilde nüfuzu son derece olaydır.

İlginizi Çekebilir  Kadıköy Lazer Epilasyon

Kök Hücre Tedavisi (Dermaterapi) Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanmalıdır?

–Ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermede,
– Saç köklerini canlandırmada ve saç dökülmelerinde,
– Cilt lekelerinin azaltılmasında,
– Akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde,
– Cilt çatlaklarını kapatmada,
– Gözaltı torbalarını gidermede başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Seans Süresi ve Seans Sayısı

Seans süresi tedavisi yapılacak bölgenin genişliğine göre yaklaşık 30-90 dakika sürmektedir. Seans sayısı kişiden kişiye değiştiği için tam sayı verilememekle birlikte ortalama 2–6 seansgenellikle yeterli olmaktadır. İki seans arasında yaklaşık2 ila 4 haftaaralık öngörülmektedir.