Glutatyon

glutatyon

Glutatyon Nedir?

Hücrenin sağlıklı kalmasını sağlayan ve kanserleşme riskini en aza indiren vücut için çok önemli bir moleküle glutatyon denir. Mitokondri organelinin yapısında bulunur. Hücrelerin oksijenli solunum yaparak sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan yapı mitokondridir. Bu molekül sayesinde mitokondrinin hücreleri sorunsuz çalışır. Hasar gören organel solunumu gerektiği düzeyde ilerletemez. Hücreler ihtiyaçları olan enerjiyi almak için içerisinde şeker bulunan solunumu yapmaya başlar. Şeker hücrelerin temel yapısını bozar ve kanserleşmeye neden olur. Tüm vücut hücrelerinde mitokondri olduğu için vücudun her yerinde bulunur.

Sağlıklı kalmak, kas performansını artırmak ve oksijenli solunum düzeyini artırmak için glutatyon olmazsa olmaz bir maddedir. Molekül düzeyi her zaman vücutta yüksek tutulmalıdır. İnsan vücudunda bulunan bir maddedir. Zaman içerisinde düzeyinin azalması ile seviyesi düşebilir. Yaşam kalitesini artırmak için mutlaka bu seviyeyi yükseltmek gereklidir.

Eksikliğinde farklı birçok rahatsızlık ortaya çıkabilir. Özellikle ileri yaşlardaki kişiler için ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Anti-oksidan grubuna giren bir maddedir. Vücudun fizyolojik ve biyokimyasal olayları bulunur. Bu olayların eksiksiz gerçekleştirilebilmesi için temel bileşenlere ihtiyacı vardır.

Antioksidan Nedir?

Vücut içerisinde düzeyleri artarak hücrelere zarar veren serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan maddelere antioksidan denir. Glutatyon en önemli antioksidanlardan birisidir.  Radikallerin düzeyleri belirli bir oran üzerine çıktıktan sonra kanser, diyabet, demans ve farklı ölümcül rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu duruma tıp alanında oksidatif stres denir. Antioksidanların insan vücuduna sağladığı avantajlar hemen herkes tarafından bilinir. Gıda takviyeleri, tahıl maddeleri ve kozmetik ürünler gibi birçok malzemenin içerisinde yüksek düzeyde bulunurlar.

Taze meyve ve sebzelerin içerisinde çok fazla olduğu için uzmanlar bu ürünlerin mevsiminde tüketilerek gerekli glutatyon miktarının vücuda sağlanabileceğini açıklamışlardır. Sağlıklı ve dengeli beslenme rutini ile bu ürünleri ihtiyacınız olduğu miktarlarda almanız kolaydır. Antioksidanlar incelenirken farklı alt gruplar içerisinde incelenir. Suda çözünen ve yağda çözünen maddeler olarak ayrılırlar. İçerisinde bulundukları gruba göre çalışma şekilleri değişir.

Glutatyon Ne İşe Yarar?

Yapısında bulundurduğu üç farklı aminoasit sayesinde vücut için çok faydalı olan bir moleküldür ve etki alanı oldukça büyüktür. Glutatyon vücutta birken şeker oranını azaltır ve diyabet hastalığını ciddi oranda engeller. Sinir sisteminin yapısında bulunan hücreleri onardığı için bu alanda oluşabilecek rahatsızlıkları yok eder. Yaşın ilerlemesine bağlı sinir hasarı ile ortaya çıkan demans, parkinson ve alzehimer gibi hastalıkların oluşmasını önler. Kalp ve damar yapısını korur. Kalp krizi riskini minimum seviyeye indirir.

Kolesterol gibi metabolik hastalıklar ile mücadelede gereklidir. Yapılan araştırmalar sonucunda bypass cerrahisi geçiren hastalarda iyileşme sürecini desteklediği tespit edilmiştir. Kanser tedavisi gören hastalarda kemoterapiye bağlı görülen ciddi yan etkilerin düzeyini azaltır. Doğru ve yeterli miktarlarda alındığında önemli faydalar sağlar. Glutatyon vücutta üretildiği gibi dışarıdan da alınabilen bir moleküldür. Vücut hücrelerindeki seviyeleri azaldığı taktirde ek olarak alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Akne (Sivilce) Tedavisi

Glutatyon Nasıl Artırılır?

Vücut içerisinde düzeyinin azaldığı tespit edilen glutatyon molekülünü artırmak için basit uygulamalar yapılması gereklidir. Artan kas yorgunluğu ve halsizlik gibi şikayetler sonucunda bu molekülün azaldığı düşünülebilir. Vücut içerisindeki seviyesini artırmak için yapılabilecekleri sıralarsak;

1- Hafif tempolu ve düzenli spor yaparak kas hücrelerinin çalışmasını sağlamak

2- B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini ve Folikasit desteğinin alınması

3-Bitkisel besinlerden zengin öğünler tüketmek ve bol bol su içmek

4- Toksinlerin vücuttan atılması için doktorların önerdiği bakımları yapmak

Toksinlerin miktarı vücut içerisinde artış gösterdiği taktirde glutatyon düzeyi baskılandığı için azalır. Bu nedenle toksinlerin vücuttan atılması da ciddi oranda bu molekülün düzeyini artıran bir etkidir. Toksinler tüm vücut hücrelerini baskılayan zararlı maddelerdir.

Glutatyon Seviyesini Artıran Besinler Nelerdir?

Besinlerin vücudumuza sağladığı faydaları saymakla bitiremeyiz. Enerji vermelerini yanında vücudumuz için gerekli olan temel moleküllerin hücre yapısına katılmalarını da desteklemektedirler. Öğünlerde doğru miktarlarda doğru gıda maddelerini tüketirsek glutatyon gibi çok faydalı moleküllerin düzeylerini artırabiliriz. Karaciğerde bu molekülün artırılmasını desteleyen besinler ise, kükürt oranı oldukça yüksek olan soğan ve sarımsak, brassica ailesinden olan brokoli, lahana türleri ve karnabahar, mercimek, ıspanak, pancar, börülcedir.

Sıraladığımız besinlere ek olarak balık, ayçiçeği, kırmızı et ve beyaz et gibi maddeler de glutatyon artıran maddelerdir. Ancak bu besinlerin dengeli miktarlarda alınmaları gereklidir. Aksi halde faydasından çok zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diyetlerinizde bir uzman desteği almanızı tavsiye ediyoruz. Son yılarda çok sık tüketilen ve hemen her öğün de karşımıza çıkan kuşkonmaz glutatyon molekülünün en yoğun bulunduğu bir besin maddesidir. Pişirme aşamasında dikkat edilmediği sürece ürünün besin değeri kaybedilebilir. Bu nedenle mutlaka özenli olmak gerekir.

Glutatyon Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Güçlü bir antioksidan olduğu için hastalıkların oluşmasını beklemeden vücudun glutatyon miktarını artırmak gerekir. Yaşın ilerlemesi ile hücrelerin savunma mekanizmaları azalır. Bu nedenle her türlü hastalık etkenine karşı gerekli savunma düzeyi oluşturulamaz. Özellikle ağır metaller ve serbest radikaller çağımızın hastalığı olarak bilinen kansere neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların engellenmesi için vücudun temel ihtiyaçlarının eksiksiz sağlanması gereklidir. Uzmanlar antioksidanların ölümcül birçok hastalığı büyük ölçüde önlediğini göstermiştir.

Enfeksiyon hastalıkları, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, sinir sistemi hastalıkları ve metabolik hastalıklar gibi birçok hastalığın glutatyon sayesinde yok edildiği gözlenmiştir. Bu nedenle vücutta belirli bir düzeyin altına düşmesini engellemek önemlidir. Çocukluk döneminden itibaren vücudumuzda bulunan bu molekül yaş ile beraber azalsa da doğru besinler ile takviye edilmelidir. Bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu dönem yaşlılık dönemidir.

İlginizi Çekebilir  Tırnak Mantarı Tedavisi

Yaş ile ortaya çıkan bazı sinir sistemi hastalıkları vardır. Bunama ve Parkinson en sık karşılaştığımız yaşlılık hastalıklarıdır. Bu hastalıkların temelinde genetik faktörler karşımıza çıksa da glutatyon eksikliğinden kaynaklandığı ispat edilmiştir. Bu nedenle öğünlerinizde mutlaka her zaman antioksidan yönünden zengin gıda maddelerini almaya özen göstermelisiniz.

Glutatyon Faydaları Nelerdir?

Antioksidan moleküllerinin faydaları saymakla bitmez. Glutatyon molekülü hücrelerin çalışmasını düzenler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Genlerde ciddi sorunların meydana gelmesini ve yıkımların oluşmasını engeller. Hastalığa neden olan antijenlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kanser riskini azaltır. Beyin ve görme fonksiyonlarını artırır. Vücudun fizyolojik ve biyokimyasal çalışma faktörlerini destekler. Sitemlerin çalışmasında sorun oluşturmaz.

Hücrelerin kendilerini onarmalarına yardımcı olduğu için yaşlanma belirtilerini yok eder. Cilt sorunlarının temelinde toksinlerin birikmesi yatar. Glutatyon toksinleri ciddi oranda vücuttan uzaklaştırır. Böylece cilt daha rahat ve sorunsuz bir şekilde nefes alır. Oksijenlenme oranı artan cilt nemi artar ve yer çekimine karşı daha dirençli bir hale gelir.

Antioksidanlar ve toksik maddeler karaciğerde bulunur. Toksinlerin atılmasında en önemli görev karaciğere düşer. Bu nedenle toksin birikmesi sonucunda karşımıza çıkabilecek siroz hastalığını önlemiş olur.

Yeterli düzeyde alınan madde uyku kalitesini artırır ve daha düzenli bir uyku evresi sağlar. Vücudun enerjisini artırır ve her zaman dinamik bir ivme kazandırır. Sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak meydana gelen hasarları yüksek ölçüde engeller. Cildin olduğundan daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Zihinsel sorunları yok eder ve odaklanma problemlerini ortadan kaldırır. Kasların performansını artırır.

Glutatyon Nasıl Alınır?

Farklı şekillerde vücuda alınabilir. Beslenme, solunum ve dolaşım olmaz üzere üç farklı yoldan vücut içerisine alımı gerçekleştirilebilir. Beslenirken tüketilen besinlerin içeriklerine dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineralden zengin olan meyve ve sebzeler doğru bir şekilde tüketilmedikleri taktirde içerdiği faydalı moleküllerin yok olmasına neden olabiliriz. Bu nedenle gıda maddelerinin tüketilme formu büyük önem taşımaktadır.

Aminoasitlerden zengin diyetler tüketildiği zaman vücudumuzda glutatyon seviyesi artırılır. Sürekli hazır ve işlenmiş gıdaların tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin alınmasını ciddi oranda engeller. Bu nedenle vitamin ve mineral yönünden vücudunuzun eksik olduğunu düşünüyorsanız uzman hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırmalı ve tedavileri almalısınız.

Glutatyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücutta tespit edilen molekül düzeyine göre farklı şekillerde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genç yaştaki hastalara ve molekül düzeyi çok düşük olmayan kişilerde oral yollar ile alınan tabletler yeterli olabilir. Yapılan kan tahlilleri sonucunda doktorun reçete ettiği formdaki moleküller kullanılabilir. Farklı metabolik hastalıkları bulunan kişilere molekül düzeyini artırmak ve daha hızlı sonuç almak için damar yolundan verilen tedaviler uygulanabilir. Bu sayede molekülün vücuda girişi daha hızlı bir şekilde sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Lazerle Leke Tedavisi

Son yıllarda geliştirilen inhaler yol ile uygulanan bir tedavi metoduda bulunmaktadır. Özellikle oksijene bağlı görülen serbest radikallerin vücuttan atılması için uygulanan bir tedavidir. Bu işlem için hastanede yatış genellikle tavsiye edilir. Hastanın yaşı, kilosu ve kan değerler göz önüne alınarak tedavini dozu ayarlanır. Yan etki gelişme ihtimali daha düşüktür. İnhaler ile verilen moleküllerde hasta verilen miktarın belirli bir oranını aldığı için kontrol altında tutmak daha kolaydır.

Glutatyon Yan Etkileri Var Mıdır?

Vücudumuza faydası olan her ürünün belirli bir doz aşımı sonrasında beklenmeyen yan etkiler göstermesi kaçınılmazdır. Meyve ve sebzeleri fazla miktarda tükettiğimiz taktirde beklenmeyen bazı yan etkiler ile karşılaşabiliriz. Glutatyon tedavisi sonrasında da bazı komplikasyonlar görülebilir. En sık karşımıza çıkan durumlar ise, kas ağrıları, karın ağrısı, kabızlık, kramp girmesi ve nefes darlığıdır. Ciddi yan etki olarak nefes darlığını söyleyebiliriz. Gelişme ihtimali yok denecek kadar az olsa da olabileceği bilinmelidir. Gündelik hayatta fazla beslendiğimizde midemiz geğirme reaksiyonu gösterebilir. Bu tedavi sonucunda da fazla miktarda geğirme hissi yaşayabilirsiniz.

Düzenli doktor kontrolüne giden kişiler sıraladığımız şikayetleri gösterirse hemen hekimlerine danışmalıdır. Şikayetlerin gelişmesinde altta yatan temel neden hemen bilinemediği için tedavinin yarıda bırakılması tavsiye edilir. Bu nedenle hekim ile iletişim halinde olmak her zaman büyük önem taşır. Tedavilerin fayda sağlaması için doğru doz zorunluluğu olduğu unutulmamalıdır. Aksi taktirde yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

 Glutatyon Fiyatları 2024

Özel hastanelerin hastalarına sundukları tedavi hizmetleri aynı değildir. Hastanenin sahip olduğu donanım, hekim kapasitesi ve bulundurduğu teknolojik imkanlar dahilinde aynı tedavileri farklı maliyetlere sunabilirler. Bu nedenle tedavi ücretlerinin aynı olması beklenemez. Son yıllarda destek tedavi olarak sık tercih edilen molekül desteğinin ücretlendirmesi değişkenlik gösterir.

Kurumlar ile irtibata geçerek güvenilir ve kaliteli bir hizmet almak her zaman önceliğiniz olmalıdır. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek için sağlık sorunlarının her zaman güvenilir adreslerde giderilmesi gerekir. Hastalıkların tedavisinin doğru uygulanması yaşam kalitesini artıran bir durumdur.  Daha önce bu kurumlarda tedavi olan kişilerin geri dönüşleri incelenerek ve hekimin hasta profili incelenir. Bu sayede en güvenilir adreslerde glutatyon tedavisi yaptırabilirsiniz.