akne-tedavisi

Akne (Sivilce) Tedavisi Nedir?

Ergenlik dönemi ile beraber başlayan cilt problemleri ilerleyen süreçlerde uygun tedavi yöntemleri tercih edilmediği takdirde farklı sorunlara yol açar. Özellikle akne deri altında bulunan yağ bezlerinin tıkanması sonucunda cilt yüzeyinde görülen siyah noktalardır.

Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen akneler yüzde kötü bir görüntüye neden olur. Psikolojik etkisi bulunan aknelerin, sosyal hayatı da olumsuz etkilediği görülüyor. Bu doğrultuda geliştirilen akne tedavisi ile cilt sorunları etkili bir şekilde giderilir.

Akne tedavisi için uzmanlar eşliğinde birbirinden etkili yöntemler tercih edilir. Kliniğimizde kullanacağımız yöntemleri kişilerin genel sağlık durumunu göz önünde bulundurarak belirliyoruz. Özellikle aknenin şiddetini ve yayılma alanını analiz ederek tedavi yöntemine başlıyoruz.

Akne (Sivilce) Tedavisi Nedenleri

Yağ kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkan cilt hastalıklarını akne denir. Nefes alamayan cilt üzerinde siyah nokta denilen komedonlar oluşur. Oluşan bu komedonlar bakteriler ile enfekte olunca iltihaplı şişlikler meydana gelir. Akne olarak bildiğimiz bu yara izleri deriyi olumsuz etkiler. Akne oluşumunun birçok nedeni bulunur. Bu doğrultuda genetik faktörler, çevresel faktörler ve hormonlar akne oluşumunda büyük role sahiptir.

Genetik faktörler içerisinde kişilerin aileden gelen genetik yatkınlığa bağlı olması sonucunda ortaya çıkar. Çevresel faktörler içerisinde yer alan güneş ışınları, yanlış kullanılan kozmetik ürünler, düzensiz beslenme özellikle de yağ ve şeker oranı yüksek besinlerin tüketilmesi akne oluşumunu tetikler. Kullanılan hormon ilaçları da cildin nem oranının bozulmasına neden olur. Bu durumda aşırı yağlanma meydana gelir ve bu da akne oluşumuna neden olur.

Akne (Sivilce) Tedavisi Belirtileri

Akne ve sivilcelerin oluşumu sırasında bir takım belirtiler bulunur. En çok yaşanan semptomlar içerisinde;

  • Siyah noktalar
  • Cilt yüzeyinde meydana gelen yumrular
  • Cilt yüzeyinin alt katmanında bulunan nodüller
  • Beyaz uçlu sivilceler
  • Cildin alt yüzeyinde bulunan irin dolu topaklar

Akne (Sivilce) Tedavisi Yöntemleri

Vücudun belirgin noktalarında görülen akneler için geliştirilmiş akne tedavisi yöntemlerin bulunur. Aknenin şiddetine ve yayıldığı alanın boyutuna bağlı olarak en doğru yöntemler uygulanır. Akne tedavisi için daha çok bakterileri öldürmeye yardımcı olan ve sivilce oluşumunu engelleyen ilaç ve antibiyotikler tavsiye edilir. Akne tedavisi için kullandığımız temizleyici özelliğe sahip maskeler yardımıyla cildi derinlemesine temizleyerek cildin yağ oranını dengeliyoruz. Ayrıca kullandığımız peeling yöntemleri ile de cilt üzerinde görülen ölü deriyi kaldırarak cildin nefes almasına yardımcı oluyoruz.

Evde yapılan bakımlarla akne tedavisi işleminde önemli yol kat edilebilir. Bu doğrultuda salisilik asit özelliğine sabun tercih edilmelidir. Akne oluşumuna neden olan bakterileri yok etmek için kullanılan kremler bulunur. Bu krem ve jeller mevcut akne ve sivilceli oluşumunu kuruttuğu gibi akne oluşumunu da engeller.

Sivilce Oluşumuna Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Sivilce ve akne oluşumunda çevresel faktörler oldukça etkili bir güce sahiptir. Özellikle yanlış kullanılan cilt bakım ürünleri cildin yağlanmasına neden olur. Kalitesiz makyaj ürünleri cilt gözeneklerini tıkayarak yağlanmayı daha fazla tetikler. Bu doğrultuda yağ dokularının tıkanması sonucunda sivilce ve akne oluşumu gözlenir. İltihaplı sivilceler cilt yüzeyinde belirgin bir şekilde bulunurlar. Kötü bir görüntüye neden olan bu beyaz iltihaplı sivilceler deri üzerinde iz bırakır.

Sivilce oluşumuna etki eden faktörler içerisinde hormonal bozukluklarda bulunur. Kullanılan hormon ilaçları sivilce oluşumunu tetikler. Düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları ciltte yağlanmaya neden olur. Aynı şekilde gün içerisinde yaşanan yoğun stres de cilt üzerinde sivilce oluşumuna etki eder.

Sivilce Tipleri Nelerdir?

Sivilce tipleri içerisinde beyaz noktalar olarak bilinen mikrokistler bulunur. Bakteri ve cilt proteinlerinin birikmesi sonucunda bu sivilceler ortaya çıkar. Açık komedonlar ise siyah nokta şeklinde kendini gösterir. Bu siyah noktalar zamanla iltihap toplayabilir.

İltihaplı kırmızı sivilceler ise acılı bir sivilce çeşididir. İltihaplı sarı sivilceler içerisinde ürün bulunan sivilce tipidir. Bu sivilce tipi kaybolduktan sonra yeniden nüksetme ihtimali olan bir yapıya sahiptir. Büyük iltihaplı yuvarlak sivilceler ise nodül olarak adlandırılır. Apse ve iz bırakma ihtimali oldukça yüksektir.

Sivilce Tanısı Ve Ayırıcı Tanısı

Sevince toplumun büyük bir kısmında görülen bir cilt problemidir. Sivilcelerin ciltte yaygınlık göstermesi bir kişileri rahatsız etmesi halinde uzman bir doktora görünmek gerekir. Yapılan analizler doğrultusunda sivilce tanısı konulur ve uygun tedavi yöntemleri ile müdahale edilir.

Ciltte sivilce ve akneye benzer farklı hastalıkların belirtisi olan cilt bozuklukları da görülebilir. Bu nedenle sivilce ve diğer hastalıkların tetiklemesi sonucu görülen deri hastalıklarının ayırıcı tanı yöntemi ile ayrıştırılması sağlık açısından son derece güvenilir bir uygulamadır.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilcenin şiddeti ve derinliği doğrultusunda doğru tedavi yöntemleri ile sivilceler kurutulmaya çalışılır. Bu doğrultuda uzman hekimler tarafından tavsiye edilen krem ve antibiyotik özelliğe sahip ilaçlar sivilceleri kurutma da büyük öneme sahiptir. Bunun dışında karbon peeling ve temizleyici özelliğe sahip peelinglerde sivilceleri kurutma da etkili ürünlerdir. Sivilce ve akne tedavisi için uzman hekim desteği her zaman daha sağlıklı ve güvenilir sonuçlar verir.

Akne (Sivilce) Tedavisi Fiyatları 2024

Akne tedavisi bir problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilen uygulamaları kapsar. Birbirinden farklı özelliğe sahip akne tedavi yöntemleri bulunur. Kişiye özel uygulanan akne tedavisi fiyatları tercih edilen kliniği fiyat politikası ile yakından alakalı bir durumdur. Akne tedavisi fiyatları 2024 için bizimle iletişime geçerek bizden fiyat alabilirsiniz.